- agenturaverde
Svatební zvyky
Aktualizováno: 16. 4. 2021
Svatební oznámení
Roznášení svatebních oznámení je tradicí spíše na malých městech, kde je zvykem ke svatebnímu oznámení dávat i košíček se svatebními koláčky. Tato tradice se většinou dělá 6 týdnů před svatbou. O termínu svatebního dne je hosty ale lepší informovat už daleko dříve.
Loučení se svobodou
Rozlučka se svobodou patří mezi nejoblíbenější svatební zvyky. Dnes je zvykem, že loučení probíhá klidně i několik týdnů před svatbou, kdy se loučí zvlášť ženich a zvlášť nevěsta. Je tradicí, že rozlučku se svobodou většinou plánují svědci.
Svatební šaty
Dle svatební tradice by šaty nevěsty měly být ženichem spatřeny až při svatebním obřadu. To proto, aby mladý pár nepostihlo v manželství neštěstí.
Něco starého, nového, půjčeného a něco modrého
Tato tradice je celkem známá a je často dodržována i v současnosti. Často bývá přidána ještě pátá věc a to je něco darovaného. Stará věc, většinou starý rodinný šperk, symbolizuje, že za sebou nechává nevěsta starý život. Něco nového je naopak symbolem pro novou etapu života. Něco půjčeného by mělo nevěstě do života přinést štěstí a něco modrého, většinou podvazek, symbolizuje nevinnost a věrnost. Darovaná věc je pěknou památkou na svatební den.
Podvazek
Bývá často bílo modrý, aby bylo splněno něco modrého ve svatební den. Jak bylo již zmíněno, tak modrá symbolizuje věrnost. Během svatebního dne může být podvazek hozen mezi mládence, obdobně jako svatební kytice mezi neprovdané ženy, nebo může být vydražen.
Družičky
Je zvykem, že družičky by měla být svobodná děvčata. V současné době je módním trendem, že se družičky ladí do šatů podobných odstínů.
Vývazky s myrtou
Jeden z nejčastějších svatebních zvyků českých svateb. Jednoduché mašličky připnuté společně s myrtou na klopu každému svatebčanovi. Ženich, otcové a svědek mají korsáž.

Svatební kytice
Nevěsta by svatební kytici měla poprvé spatřit až ve svatební den. Mezi další oblíbený zvyk patří házení svatební kytice. Ta, která ze svobodných dam kytici chytí, by se měla do roka vdát. Nyní si většinou nevěsta nechává vázat svatební kytici, kterou si nechává na památku a na házení se váže menší kopie.

Cesta na obřad
Na obřad přijíždí první ženich a nevěsta jako poslední. Z obřadu pak jedou novomanželé jako první a kolona na jejich počest troubí.
Výměna prstýnků
Tato tradice je známá ve většině kulturách už od středověku. Dříve obdarovával prstýnkem pouze muž ženu, dnes je zvykem si prstýnky vyměnit. Prstýnky se staly symbolem závazku v partnerství. Materiál snubních prstenů je v současné době různorodý, od klasického zlata přes stříbro, platinu či chirurgickou ocel.

Svatební špalír a házení rýže
Špalír nebo-li ulička, kterou hosté utvoří po obřadu, aby ji novomanželé prošli. Během toho na ně bývá házena nejčastěji rýže jaky symbol plodnosti a bohatství. V místech, kde bývá házení rýže či konfet zakázáno, je možné využít například svatební bublifuky.
Vypouštění holubic
Holubice mají po celý život pouze jediného partnera a proto se staly na svatbách symbolem věrnosti a věčné lásky. Vypouštění holubic z rukou nevěsty a ženicha je spíše novodobějším zvykem, který následuje po obřadu jako symbol vstupu do nové životní etapy. Často to bývá svatební dar od některého ze svatebních hostů.
Svatební přípitek
Dle tradic by svatební přípitek měl pronés otec nevěsty. Dále může ženich nebo některý ze svědků.
Zametání střepů
Tradice, která je dodržována na většině svateb. Při příchodu na svatební hostinu personál vítá novomanželé přípitkem a nečekaně upouští talíř. Novomanželé mají společně za úkol pomocí smetáčku a lopátky střepy uklidit. Tento zvyk symbolizuje hned několik věcí, střepy značí štěstí a společný úklid spolupráci novomanželů. Některý ze střípků by si novomanželé měli pro štěstí uschovat na památku.
Svatební koláčky
Jedna z nejznámějších svatebních tradic. Pověry říkají, že svatební koláčky by si neměla péct sama nevěsta, aby neměla nouzi. Je zvykem, že koláčky se roznášejí při předávání svatebního oznámení, většinou jsou baleny v papírových košíčkách. Dále bývají svatební koláčky na samotné hostině a také baleny v tzv. výslužkách.
Polévka z jednoho talíře
Další zkouška, která ukáže spolupráci manželů je vzájemné krmení z jednoho talíře. Novomanželé jsou spojeni velikým svatebním bryndákem a vzájemně se krmí děravou lžící. Nejčastěji jim je servírována knedlíčková polévka.
Rozkrojení svatebního dortu
Další z tradic symbolizujících spolupráci je krájení svatebního dortu. První kousek je novomanželů, který společně ochutnají.
První novomanželský tanec
Je zvykem, že první tanec je věnován nevěstě a ženichovi na jimi vybranou písničku, která je pro ně nějak významná. Při prvním novomanželském tanci ostatní svatebčané tvoří kruh, kdy se společně drží za ruce a novomanželé tančí uvnitř kruhu. Při dalších písních se k tanci přidávají většinou rodiče a po té i ostatní hosté.